14 marca, 2017

To pochodzący z Zielonej Góry Waldemar Szmidt jest autorem zdjęć filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

by Waldemar Szmidt in Bez kategorii

Zanim Waldemar Szmidt, absolwent łódzkiej Filmówki, stanął za kamerą „Dywizjonu 303. Historii prawdziwej” w reż. Denisa Delicia, pracował m.in. przy „Sensacjach XX wieku” i „Tajemnicy twierdzy szyfrów”.

Zielonogórzanin Waldemar Szmidt ma na koncie zdjęcia nie tylko do filmów wojennych (o których mówi w wywiadzie) czy film i serial gangstersko-kryminalny „Skorumpowani”.

Pracował też przy obyczajowych serialach („Na dobre i na złe”, „Egzamin z życia”, „Samo życie”, „Rodzina zastępcza”), ale też przy przebojowych komediach: „To nie jest tak, jak myślisz kotku”, „Podejrzani zakochani”, „Pokaż kotku co masz w środku” czy przy komedii romantycznej „Milczenie jest złotem” w reżyserii Ewy Pytki (z którą W. Szmidt realizuje teatry telewizji).

Zielonogórzanin zrealizował też ostatnio dwa musicale: „Wesele w kurnej chacie” i „Hotel Nostalgia” w reżyserii Zbigniewa Lesienia. – Było to dla mnie wspaniałe przeżycie móc pracować z idolami młodości moich rodziców takich jak Skaldowie, Stan Borys, Rosiewicz, Łazuka, Hulewicz, Wojdak i wielu innych artystów – mówi Waldemar Szmidt.

Rozmowa z Waldemarem Szmidtem, rodowitym zielonogórzaninem, autorem zdjęć m.in. do filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Legendarni polscy piloci, słynna książka Arkadego Fiedlera o ich wyczynach, która w okupowanej Polsce pojawiła się już w 1942 roku, dodając otuchy rodakom… Co czułeś przyjmując propozycję pracy przy „Dywizjonie 303…”?
Po otrzymaniu propozycji od producenta Jacka Samojłowicza z jednej strony byłem szczęśliwy, ponieważ była to okazja zrobienia dużego filmu na podstawie książki z mojego dzieciństwa, którą niemal każdy znał z młodszego i starszego pokolenia. Była to nie tylko okazja pracy nad filmem wojennym (w temacie, w którym się odnajduję), ale i możliwość zrealizowania filmu, którego nikt do tej pory nie zrobił. Z drugiej strony, w miarę postępowania prac w okresie przygotowawczym, przychodziła refleksja, czy ten ciężar udźwignę. Przecież po premierze nadejdzie fala krytyki również za warstwę wizualną filmu. Możliwości internetu w swojej wypowiedzi są teraz nieograniczone i znajdą się znawcy i „znawcy”. Stąd te skrajne recenzje. Starałem się o tym nie myśleć i skupić się na projekcie.

Na planie używaliście autentycznego Hurricane’a?
Mieliśmy do dyspozycji oryginalne modele samolotów z tamtego okresu. Dzięki pomocy Muzeum Lotnictwa w Krakowie, fotografowałem takie samoloty jak Ju 52 i Messerschmitt 109. Przede wszystkim mieliśmy na planie latającego Hurricane’a – jednego z kilku jeszcze sprawnych na świecie samolotów. Przyleciał on specjalnie do nas na plan w Konstancinie Jeziornej z lotniska z Duxford w Anglii. To było naprawdę megaekscytujące usłyszeć zbliżający się basowy odgłos nadlatującego myśliwca. Mieliśmy go do wyłącznej dyspozycji przez kilka dni, kiedy załączał silnik, kołował, startował, przelatywał nad głowami dodatkowo z kamerą w środku i lądował tyle, ile nam było trzeba.

To było naprawdę megaekscytujące usłyszeć zbliżający się basowy odgłos nadlatującego myśliwca.

Cały wywiad na: http://zielonagora.naszemiasto.pl/artykul/to-pochodzacy-z-zielonej-gory-waldemar-szmidt-jest-autorem,4825871,artwid,t,id,tm.html

One Comment

 1. 14 kwietnia 2020 at 20:31

  Qhm9gb8N434IWWm4zICJQ8F1ppUDHed7XtHO6qxZY7ihZ16vXCuSHEIlWbJ4Jd9LUBFdSKBp

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.reliable-webhosting.com/

  Qhm9gb8N434IWWm4zICJQ8F1ppUDHed7XtHO6qxZY7ihZ16vXCuSHEIlWbJ4Jd9LUBFdSKBp

 2. 10 grudnia 2020 at 03:59

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this site is actually pleasant. Leah Findlay Ambrosia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *